„Apgaulė“: geriau nei šnipų romanas

apgauleSunku rašyti apie knygas, kurių autoriai yra tau tam tikri autoritetai. Tokiu atveju tu savaime esi šališkas ir kalbi apie jų knygas, tartum ten laksto vienaragiai ant vaivorykščių.

Maždaug taip jaučiuosi, kalbėdamas apie Edwardo Lucaso knygą „Apgaulė: šnipai, melas ir kaip Rusija mausto Vakarus“.

Žurnalistas E. Lucasas (jis, beje, gyvenęs ir Lietuvoje) yra vienas geriausių Rytų Europos, Rusijos ekspertų. Aršus kritikas, bet blaiviai vertinantis geopolitinius įvykius. Blaiviai, mano galva, E. Lucasas savo knygoje vertina ir šnipų karo žaidimus.

„Apgaulę“ pavadinčiau trumpu pastarojo šimtmečio šnipų istorijos vadovėliu, kadangi autorius daug dėmesio skiria praeičiai bei kaip apskritai formavosi šnipų institucijos. Ir, patikėkite, čia jums ne Holivudo filmai, kur geriečiai vakariečiai kuo puikiausiai suseka viską, ko jiems reikia. Ne, šioje knygoje Džeimsai Bondai yra kitoje – Rusijos – pusėje.

E. Lucasas nemažai dėmesio skiria Šaltajam karui ir jo metu Baltijos šalyse bei kitoje okupuotoje žemyno dalyje vykusiems žvalgybiniams veiksmams. Liudininkų pasakojimai, išslaptinti dokumentai – viskas, dėl ko ši knyga atrodo patikimu šnipų istorijos vadovėliu.

Tačiau daug svarbiau yra šių laikų istorijos ir E. Lucaso išvados, kad Vakarai pralaimi šnipų karo žaidimus Rusijai. Visų pirma todėl, kad tam skiria nepakankamai dėmesio, o visų antra – nes net nebando saugotis.

Autorius puikiai nupiešia vaizdelį bet kurioje Europos Sąjungos institucijoje – neaiškios kilmės ilgakojė stažuotoja gali prieiti prie visų savo viršininko slaptų dokumentų ir sėkmingai nutekinti informaciją.

Arba dar paprasčiau – gražios šnipės, visas paslaptis išgaunančios intymesniais būdais.

Manau, kad knygą verta perskaityti ne tik tam, kad pamatytumėte „kaip Rusija mausto Vakarus“. Daug svarbiau, kad pajaustumėte, kaip jie leidžiasi maustomi.

Edward Lucas „Apgaulė: šnipai, melas ir kaip Rusija mausto Vakarus“, Baltos lankos, 2013, 408 p.

1 komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *