„Gyvenimo stebėtojo memuarai“ – vyriškiausia knyga lietuvių kalba

File 18-09-15 17 26 46Pamenate, kai rašiau apie Akvilės Kavaliauskaitės knygą „Du gyvenimai per vieną vasarą“, ją garbingai pavadinau moteriškos literatūros pavyzdžiu ir sakiau, kad universitete neleido skirstyti knygų į vyriškas ir moteriškas. Taigi tuoj tai padarysiu antrąkart: Regimanto Dimos, internetuose geriau žinomo Gyvenimo Stebėtojo vardu, knyga „Gyvenimo stebėtojo memuarai“ yra supervyriška knyga.

Kaip žinia, autorius jau yra išleidęs romaną „Vilniaus plovas“. Kažkiek jį kritikavau, kažkiek gyriau jau anksčiau. Kai bus antras, žiūrėsim kaip reikės reaguoti ir elgtis.

Bet ko nežinojau iki tol, interneto serveriuose dulka dar anksčiau išleista knyga apie keliones, sovietmetį, verslą, regbį, pasipijokavimus, moteris ir visokius kitokius dalykus, paverčiančius memuarus absoliučiai vyriškais. Sakyčiau, vyriškiausia knyga, išleista lietuvių kalba. Užsienio literatūroje šioje kategorijoje pirmiauja Earnsto Theodoro Amadejaus Hoffmano „Katino Murklio pažiūros į gyvenimą“.

Knyga tiesiog persmelgta testosteronu – daugybės čia aprašomų dalykų moterys tiesiog nesupras ir neįvertins taip, kaip vertina vyrai. Dėl to šitą knygą ir laikau vyriškos literatūros pavyzdžiu. Ir visgi reikia pasakyti, kad tai nėra pasimėgavimas buku vyriškumu, kur visi geria, paskui eina pamedžiot, pagraibo mergas ir viskas. Gyvenimo Stebėtojas, nors čia jis pats ir veikėjas, išlaiko solidumą ir intelektualumą, nors situacijų visokių būta.

Knyga lengva, didelių gylių nerasi, tačiau ir ieškoti neverta – tiesiog prisėdi ir per kelias valandas perskaitai. Suprunkšti kartais, pasimėgauji gyvenimo keistenybių aprašymais ir spustelėjęs paskutinį mygtuką pagalvoji, kad po kokių 10 metų atsiversi ir mielai perskaitysi darsyk.

Niekada negalvojau, kad pavartosiu „testosteronas“ ir „Galina Dauguvietytė“ viename tekste, bet tikiuosi, jog R. Dima neatsiliks nuo G. Dauguvietytės ir prašys dar bent kelias savo biografijas, atsiminimų ir pašnekesių su savimi knygas.

Na, ir formalumai – knyga išleista tik elektroniniu formatu, bet užtat galima skaityti nemokamai parsisiuntus iš čia. Patarimas leidyklai „Tyto Alba“ – išleiskite popieriniu formatu.

Regimantas Dima „Gyvenimo stebėtojo memuarai“, Naujas vardas, 2013.

3 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *