„Use me or lose me“ – Jūsų smegenys

12714162_1195671417119432_1967775958_nRasti tvirtai suręstą, pagrįstą, sklandžią knygą apie žmogaus protą – rimtas iššūkis. Knygyne vartant „9 pasąmonės paslaptis“ ir „Išsamius asmenybės tobulinimo kursus“ svyra rankos, nes panašu, kad kiekvienas buvęs verslininkas, renginių vedėjas ar šiaip laisvalaikio mąstytojas jaučiasi turįs pakankamai kompetencijos konstruoti asmenybės tipus, braižyti smegenų žemėlapius ir kiekvienam išugdyti emocinį intelektą. Tačiau šalia viso šio šlamšto kažkodėl guli ir „Save keičiančios smegenys“. Kaip rašo prof. Albinas Bagdonas, šią knygą „norisi rekomenduoti visiems, gebantiems skaityti“. Tą patį patarčiau ir aš.

Knygoje pateikiami naujausi smegenų srities mokslų atradimai, keičiantys supratimą apie jų veiklą ir galimybę keistis. Nors knyga yra akademinė, tekstas sklandus ir aiškus, istorijos nepridengtos tik specialistams suprantama terminologija.

Pristatomi neuromokslu paremti technologijų laimėjimai, kaip elektroninis jutiklis prie skalpelio galo, siunčiantis signalus į įtaisą ant chirurgo liežuvio ir į smegenis, kad būtų žinoma tiksli ašmenų padėtis. Dauguma istorijų akcentuoja nenutrūkstamą žmogaus mokymąsi – nepaisant amžiaus, ligų, sutrikimų. Garbų amžių pasiekę istorijų veikėjai iliustruoja teoriją, kad „norint smegenis išlaikyti sveikas, privalome mokytis ko nors naujo, o ne paprasčiausiai kartoti seniai įvaldytus įgūdžius“. Skyrius apie vaizduotę atrodo kone iš fantastikos srities – mentalinės šachmatų partijos, įsivaizduojamas muzikos mokymasis, net fiziniai pratimai, kurie pagerina realią praktiką.

Iš tikrųjų skaitant sunku patikėti dėstomais faktais ir pavyzdžiais. Bet visų istorijų ir tyrimų, kaip ir paties leidinio, rimtumą liudija 44 puslapių literatūros sąrašas. Turite klausimų? Netikite? Norite daugiau? Prašom! Tuo mokslas ir skiriasi nuo sapaliojimų – yra pagrindžiamas ir nesibaido kritikos.

Turbūt daugeliui girdėta paplitusi prielaida, kad į smegenis siunčiami signalai – garsas, vaizdas – apdorojami tam skirtose srityse ir niekur daugiau. Šioje knygoje įspūdingais pavyzdžiais grindžiama kita, smegenų plastiškumo, teorija. Kad, tarkim, pažeidus vieną sritį, dar nebūtinai viskas prarasta, nes smegenys turi neįtikėtiną savybę persitvarkyti, keistis ir galbūt kitu būdu tvarkytis su užduotimis.

Čia rasite istoriją apie žmogų, gimusį su vienu smegenų pusrutuliu, ir jo gebėjimą lavintis ir mokytis. Ir pasakojimą apie moterį, kuriai specifinis antibiotikas beveik sunaikino pusiausvyros sistema. Pamenate posakį „nejausti žemės po kojomis“? Įsivaizduokite, kad žmogus tai patiria nuolat, dėl to pastoviai krenta. O baisiausia tai, kad ir nukritusi dar ne visada pajunta pagrindą, dėl to kritimo pojūtis taip ir nesibaigia. Pasitelkus neuroplastiškumo teoriją jai pritaikomas aparatas, kuriuo pusiausvyros signalai siunčiami per liežuvį. Ir pacientė vėl pamažu grįžta į normalų gyvenimą.

Knygoje nėra patosu persmelktų pamokymų, kaip gyventi geriau. Tai įkvepiančiais pavyzdžiais ir mokslininkų komentarais išdėstyti smegenų veikimo principai, kurie neabejotinai keičia paties skaitytojo mąstymą. Tad pirmiausia šią knygą rekomenduoju visiems „asmenybės treneriams“ ir „gyvenimo coach‘eriams“, kad nustotumėt juokint žmones, paišydami, kurioje smegenų dalyje yra intelektas. O toliau jau tikrai visiems, kas tik geba skaityti.

Norman Doidge „Save keičiančios smegenys“, Kitos knygos, 2012, 372 p.

1 komentaras

  1. Sveiki, skatintojau jūsų tinklapyje apie knygas, nes turiu vieną mintį, bet keista ir įdomu tai, kad dėmesį patraukė reikšminis žodis „mąstymas“ parašytas be Ą. Gal tai ir pastiprino mano mintį, kuri yra tokia – siūlau pasidomėti viena knyga, ji tyliai guli tarsi paslėptoje lentynoje, bet jums aš ją išduodu – autorius Arūnas Gurklys, o knygos pavadinimas „Bilietas į Kitokį pasaulį“. Pasidomėkite, ir autorius, ir knyga turėtų jus suintriguoti, o gal ir ne – bent aš matau jos gilią prasmę ateityje, įdomu ar jūsų matymas panašus į manąjį :)) Iki
    Ps ačiū rašantiesiems tinklapyje už įdomias mintis apie knygas.

    Rūta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *